Nie posiadasz jeszcze konta?

DoPobrania.net

Bezpłatna rejestracja

Rejestracja w naszym serwisie jest w 100% darmowa!

Żadnych opłat stałych

Za korzystanie z naszego serwisu nie pobieramy żadnych opłat!

Dołącz do nas

Dodawaj nowe filmy, następnie twórz z nich kolekcje ulubionych!

Ukryj panel

Dla zarejestrowanych

Nie pamiętasz hasła?
Strona główna » Informacja prawna
Prawa autorskie / Informacja prawna

Poniżej przedstawiamy wypowiedź prawnika Olgierda Rudaka, redaktora naczelnego Lege Artis.
Treść artykułu pochodzi z witryny http://di.com.plCzy moglibyście rozwiązać na łamach DI nurtującą pewnie wiele osób sprawę linkowania do utworów chronionych prawami autorskimi? Czy jest to nielegalne w Polsce?

W zasadzie trudno jest odpowiedzieć na takie pytanie więcej niż jednym słowem: nie, polskie prawo nie zakazuje linkowania do rozpowszechnionych utworów, nawet jeśli utwory zostały rozpowszechnione z naruszeniem warunków licencyjnych.

Moim zdaniem na linkowanie nie można nawet patrzeć ktododal pryzmat dozwolonego użytku, ponieważ dozwolony użytek wiąże się z korzystaniem z utworu, natomiast linkując coś nie korzystamy z niego (zakładam, że mówimy o klasycznym hiperlinku).

Linkując nie cytujemy, nie zwielokrotniamy, nie wprowadzamy do obrotu kopii, nie udostępniamy egzemplarzy utworów, nie wykonujemy wreszcie utworu.

Zdarza się niekiedy, iż administratorzy serwisów zaznaczają na swoich stronach, iż linkowanie do ich treści dozwolone jest wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia serwisu. Jednak niezastosowanie się do tego życzenia nie skutkuje po stronie linkującego żadną odpowiedzialnością, zastrzeżenie takie nie wynika bowiem z przepisu prawa ani też z zawartej umowy.

Nie mają także uzasadnienia ew. pretensje osób, którym przysługują autorskie prawa majątkowe do tych utworów, odnoszące się do linkowania do ich dzieł. W każdym bowiem przypadku odpowiedzialność może ponosić wyłącznie osoba, która dopuściła się rozpowszechniania utworu z naruszeniem warunków licencyjnych bądź ustawy.Podsumowując powyższe, oświadczamy, że autorzy serwisu DoPobrania.net nie rozpowszechniają jakichkolwiek plików łamiących prawa autorskie, a jedynie linkują materiały powszechnie dostępne na moderowanych serwisach typu filehosting.

W dodatku na naszym serwerze nie są umieszczone żadne pliki.
Pliki przechowywane są na serwerach Rapidshare.com, Fileserve.com, Filesonic.com, Wupload.com, Netload.in - serwisach które prowadzą legalną działalność, i to one odpowiedzialne są za moderację linków naruszających prawa autorskie

W prawie polskim jest mowa jedynie o udostępnianiu plików, do których nie ma się odpowiedniej licencji pozwalającej na rozpowszechnianie - to jest karalne. Nie ma mowy o udostępnianiu adresów do plików [jakichkolwiek] - prowadzenie własnej bazy danych. DoPobrania.net określić możemy poprostu jako zwykłą bazę danych

Ostatnio dodane
Żelazny rycerz
Romans,Przygodowy,Akcja
Pokaż szczegóły
Żelazny rycerz 2
Akcja,Przygodowy
Pokaż szczegóły
Wyścig z czasem
Akcja,Thriller,Sci-Fi
Pokaż szczegóły
Najczęściej wyświetlane
Pacific Rim (2013)
sci-fi,Sensacja
Pokaż szczegóły
Gotowy na zemstę / London Heist
Thrillery,Akcja
Pokaż szczegóły
Żelazny rycerz
Romans,Przygodowy,Akcja
Pokaż szczegóły
*W przeciągu ostatnich 7 dni
Najbardziej aktywni
waldi007
Filmów: 4562

Pokaż profil
Teidy
Filmów: 4556

Pokaż profil
anderson19
Filmów: 4488

Pokaż profil
Losowy film
Siódmy syn / Seventh Son
Familijny
Pokaż szczegóły